Porady na noc

Jak przygotować organizm do snu?

Nasz sen jest lepszy, gdy przestrzegamy kilku ważnych zasad. Składają się one na tzw. higienę snu. Zastosowanie się do nich powinno zwiększyć Twoje szanse na zdrowy głęboki fizjologiczny sen.

Zasady higieny snu:

1. Postaraj się wyciszyć przed snem – weź relaksującą kąpiel, posłuchaj ulubionej muzyki, nie myśl o obowiązkach, nieprzyjemnych wydarzeniach, które Cię czekają – to pozwoli Ci spokojnie zasnąć, a rano wstać rześkim i wypoczętym.
2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni – optymalna wynosi 18-20 stopni Celsjusza.
3. Zadbaj o stały rytm dobowy – staraj się kłaść spać i wstawać o podobnej porze każdego dnia.
4. Zwróć uwagę na odpowiednią ilość snu – dorosły człowiek powinien spać 6-8 godzin w zależności od wieku.
5. Zjedz kolację 3 godziny przed snem – spożycie posiłku tuż przed snem spowoduje, że organizm zamiast wyciszyć się i przygotować do wypoczynku skupi się na trawieniu, co nie sprzyja zaśnięciu.
6. Unikaj drzemek w ciągu dnia, gdyż sprawiają one, że zapotrzebowanie mózgu na sen zostaje częściowo zaspokojone i wieczorem uczucie senności może pojawić się znacznie później.
7. Zadbaj o aktywność ruchową – jedną z przyczyn problemów ze snem jest nadmiar energii w nocy – ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia pozwalają na rozładowanie energii, a tym samym wpływają korzystnie na jakość snu.
8. Unikaj używek – spożywanie alkoholu przed snem może wywoływać nocne budzenie spowodowane pragnieniem, a także pogarsza jakość snu.
9. Pamiętaj o przewietrzeniu sypialni przed snem – więcej tlenu = zdrowszy sen.
10. Nie zmuszaj się do snu. Kładź się tylko wtedy, kiedy jesteś senny.