Porady na noc

Przyczyny i skutki problemów ze snem

Bezsenność polega na braku ilości i/lub jakości snu, której następstwem jest utrudnione funkcjonowanie w ciągu dnia. Objawy bezsenności stwierdza się u 30-50% osób dorosłych, przy czym aż u 16-21% występują one minimum 3 razy w tygodniu.

Z racji tego, że każdy człowiek posiada inne preferencje związane z higieną snu, bezsenność jest silnie powiązana z indywidualnymi odczuciami konkretnej osoby. Najczęściej bezsenność objawia się poprzez problemy z zasypianiem, trudności w utrzymaniu snu, zbyt wczesne budzenie lub też sen o złej jakości, który nie przynosi odpoczynku.

Przyczyn problemów ze snem jest bardzo wiele. Przeczytaj i zastanów się, czy któryś z poniżej wymienionych nie dotyczy właśnie Ciebie. Pamiętaj, że zidentyfikowanie źródła problemu, może pomóc go rozwiązać.

Kłopoty ze snem mogą być spowodowane przez:

  • narażenie na przewlekły stres
  • problemy natury zawodowej i osobistej
  • niewłaściwe nawyki żywieniowe (np. spożywanie posiłków tuż przed snem)
  • tryb życia, zaburzający rytm sen-czuwanie
  • zmianę otoczenia (np. przeprowadzka)
  • stosowanie niektórych leków
  • nadużywanie alkoholu i papierosów
  • nadmierne spożycie kawy lub napojów energetyzujących bogatych w substancje pobudzające, takie jak kofeina, guarana, teanina itp.

Bezsenność wywiera negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne (osłabia odporność, zwiększa ryzyko niektórych chorób) jak i psychicznie (powoduje zaburzenia nastroju i funkcji poznawczych). Coraz więcej zaczyna się również mówić o społecznych skutkach bezsenności.

Brak snu wywołuje nie tylko zmęcznie i rozdrażnienie w dniu następnym, ale również zmniejszenie wydolności organizmu skutkujące brakiem koncentracji, spadkiem wydajności pracy, czy też zaburzeniem czasu reakcji. Przypuszcza się, że ponad 52% wszystkich wypadków przy pracy może mieć związek z bezsennością.

Obliczono także, że ponad 50% wypadków z udziałem pojazdów silnikowych zdarzających się w nocy ma związek z uczuciem senności spowodowanej niedostateczną ilością i/lub jakością snu.

Należy podkreślić, że w przypadku problemów ze snem niedocenianą, a podstawową rolę odgrywają zasady higieny snu, relaksacja, prawidłowe strategie radzenia sobie ze stresem.

Warto również sięgnąć po łagodne a zarazem skuteczne preparaty, które wpływając na stan relaksacji organizmu ułatwiają zasypianie oraz wspomagają głęboki fizjologiczny sen.