Porady na noc

Wpływ niebieskiego światła na sen

Większość z nas, kładąc się wieczorem do łóżka przegląda różne strony internetowe w telefonie, tablecie lub laptopie, a czasem ogląda telewizję. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że w ten sposób bardzo sobie szkodzimy. Wszechobecne urządzenia elektroniczne wytwarzają szkodliwe niebieskie światło, które jest emitowane przez ekrany.

Niebieskie światło – cóż to takiego?

Niebieskie światło, jest światłem widzialnym o wysokiej energii, które jest emitowane przez słońce ale nie tylko. Niebieskie światło jest również emitowane przez oświetlenie energooszczędne oraz szeroko dostępne urządzenia wykorzystujące ekrany LED/LCD takie jak smartfony, laptopy, monitory komputerów, tablety czy telewizory. Światło to towarzyszy nam każdego dnia – będąc częścią światła dziennego, jest zjawiskiem naturalnym. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może prowadzić do zaburzeń rytmu snu,  zmęczenia oczu czy uszkodzenia siatkówki, a w dłuższym okresie czasu także do zwyrodnień plamki żółtej.

Zaburzenia snu – dlaczego występują?

Coraz więcej osób zauważa u siebie problemy z zasypianiem ale w żaden sposób nie wiąże ich z negatywnym wpływem światła niebieskiego, które towarzyszy nam w ciągu dnia. Wieczorna lub nocna ekspozycja na światło niebieskie powoduje, że nasz mózg uznaje, że w dalszym ciągu trwa dzień i aktywności z nim związane. Wynikiem tego jest zaburzenie wydzielania melatoniny – hormonu, który pomaga zasnąć. Melatonina jest organicznym związkiem chemicznym, produkowanym w  ośrodkowym układzie nerwowym przez szyszynkę. Do jej zadań należą między innymi: obniżanie ciśnienia krwi, poziomu glukozy oraz obniżanie temperatury ciała, dzięki czemu nasz organizm zostaje przygotowany na zdrowy, spokojny sen oraz związaną z nim regenerację. Zażywanie preparatów z melatoniną przed snem w żaden sposób nie uzależnia, a jej skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w licznych badaniach klinicznych, prowadzonych na całym świecie.

W jaki sposób można poprawić zasypianie i jakość snu?

Rozwiązaniem problemu z zasypianiem będzie ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie na około 3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Jeżeli ciężko nam usnąć nie mogąc patrzeć np. w ekran telefonu, warto rozważyć czytanie książki w wersji papierowej. Niezwykle ważnym jest aby zachować odpowiednią higienę snu czyli wyciszyć się i wyeliminować bodźce wzrokowe i słuchowe. Wraz z rozwojem technologii będzie nam przybywało coraz więcej urządzeń cyfrowych, z obsługi których będzie nam bardzo ciężko zrezygnować.  Im szybciej nauczymy się ograniczać używanie przed snem urządzeń emitujących szkodliwe światło niebieskie, tym łatwiej zaczniemy zdrowo i spokojnie spać. Wcześnie wyrobione nawyki zaprocentują nam w przyszłości.

Jak możemy sobie pomóc?

Na polskim rynku farmaceutycznym istnieje kilka preparatów zawierających w swym składzie melatoninę. Na szczególną uwagę zasługuje preparat Tonaxinum Forte na Noc + Melatonina, który dzięki zawartości melatoniny skraca czas potrzebny na zaśniecie, a także poprawia jakość snu. Warto zwrócić uwagę na jego precyzyjnie dobrany skład. Tonaxinum Forte na noc + Melatonina jest jedynym produktem na rynku, który oprócz melatoniny został wzbogacony o: ekstrakt z szyszek chmielu (wycisza organizm i tym samym ułatwia zasypianie oraz wspomaga prawidłowy sen), ekstrakt z kory magnolii (przyczynia się do utrzymania dobrego samopoczucia fizycznego i dodatkowo łagodzenia objawów menopauzy) oraz ekstrakt z liści melisy, który działa relaksująco.