Porady na noc

Zdrowy fizjologiczny sen

Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Zdrowy fizjologiczny sen sprawia, że budzimy się wypoczęci oraz zrelaksowani. Wstając rano jesteśmy gotowi, aby sprawnie funkcjonować przez cały dzień.

Warto pamiętać, że oprócz regeneracji sił, sen jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów nerwowych. Podczas snu ciało odpoczywa, ale umysł nie przestaje pracować.

Sen dzieli się na kilka cykli, w których następują po sobie fazy:

  • snu głębokiego (NREM)
  • snu płytkiego (REM)

Podczas fazy snu płytkiego (REM) nasz umysł przetwarza wszystkie informacje z dnia poprzedniego. Dlatego też w tej fazie najczęściej występują tzw.”marzenia senne”.

Faza snu głębokiego (NREM) jest momentem pełnego wypoczynku organizmu, który odgrywa kluczową rolę dla regeneracji sił podczas snu.

W trakcie snu głębokiego wytwarza się w organizmie hormon wzrostu, który sprawia, że nasz ciało jest bardziej odporne na stres oraz napięcia.

Niestety częste problemy z zaśnięciem oraz nocne budzenie się może istotnie wpłynąć na jakość naszego snu i w efekcie spowodować, że nie jesteśmy wypoczęcia następnego dnia.

Warto wówczas sięgnąć po łagodne a zarazem skuteczne preparaty zawierające ekstrakty roślinne wspomagające proces zasypiania.